Wiosna to czas Kapha. Co to oznacza?

Ajurweda zauważa podobieństwa między tym, jakie zmiany zachodzą w przyrodzie, a tym, co pod wpływem tych zmian dzieje się w ludzkim organizmie. Porom roku przypisuje cechy poszczególnych dosh, które stanowią też fundament ludzkiego ciała i psychiki.

Ajurweda mówi, że wiosna jest czasem, w którym dominuje dosha Kapha. Co to dla Ciebie oznacza?

Ajurweda mówi, że niezależnie od tego, jaką masz wiodącą doshę, wiosną Kapha, która przez większość zimy stała w cieniu Vaty może silniej zaznaczyć swoją obecność.

Wiosna i Kapha

Aby lepiej to zrozumieć spójrz, proszę na cechy wspólne wiosny i Kaphy.

To m.in.:

  • obfitość,
  • umiarkowane tempo,
  • chłód,
  • ziemistość,
  • wilgoć,
  • ciężkość.

Obfitość

Zarówno Kapha, zwaną też doshą ziemi i wody, jak i wiosna, charakteryzują się obfitością. U Kaphy widać to w sylwetce – dobrze zbudowanej, niemal posągowej, często z nadprogramowymi kilogramami. W przypadku wiosny obfitość łączy się z odrodzeniem, z cyklicznymi narodzinami przyrody, która po długim okresie stagnacji obficie wzrasta, zieleniąc się, kwitnąc, ćwierkając. Wzrost, który obserwujemy w przyrodzie, można zauważyć również u Kaphy w postaci przybierania na wadze.

Umiarkowane tempo, powolność

Zanim jednak wiosna bujnie wkroczy w nasze życie, tempo zmian zachodzących w przyrodzie zwykle jest umiarkowane. To fakt, że tak jak zima potrafi zaskoczyć drogowców, tak i wiosna z dnia na dzień może nas obdarzyć nagłym wzrostem temperatury i intensywnym słońcem. Zwykle jednak zmiany, jakie nam serwuje, są stabilne, powolne, pozwalają cieszyć się każdym rozkwitającym pączkiem, przebiśniegiem, który przedostał się przez stwardniałą ziemię, zielonym źdźbłem trawy czy ćwierkaniem piskląt w gnieździe.

U Kaphy to umiarkowane tempo przejawia się w jej zachowaniu i myśleniu. Osoby z dominacją tej doshy zazwyczaj są powolne w swych ruchach (ale bardzo elastyczne). Proces myślowy przebiega u nich wolniej niż u innych dosh, lecz pomimo że Kapha potrzebuje więcej czasu na przyswojenie informacji, doskonale je zapamiętuje, a to, co siedziało jej w głowie, jest dobrze przemyślane. To znaczy, że Kapha nie plecie trzy po trzy, lecz mówi jasno, rzeczowo i nie rzuca słów na wiatr. Wie, czego che. Jak postanowi, tak zrobi.

Chłód

Kolejną wspólną cechą wiosny i doshy Kapha jest chłód. Obie uznawane są za chłodne ze względu na swoje właściwości i cechy. Kapha charakteryzuje się ziemistym i wodnistym składem, co sprawia, że jest związana z chłodem i wilgocią. Wiosna natomiast, choć jest czasem przejściowym między zimą a latem. Po okresie zimowym bywa jednak  stosunkowo chłodna. Zmieniające się w tym czasie warunki atmosferyczne mogą przynosić deszcze i wilgoć, co również wpływa na odczucie chłodu.

Wilgoć

Wiosną nie da się nie zauważyć wzmożonej wilgoci ziemi nasiąkniętej wodą z roztopionego śniegu czy opadów deszczu, która powoduje ciężkość. Ziemia staje się rozmokła, można powiedzieć, że nawet lepka (błotnista). Podobne cechy można zaobserwować u osoby z zaburzeniami (nadmiarem) doshy Kapha. Dosha Kapha, będąca wodnistą i lepką, może przypominać tę wiosenną wilgotność poprzez objawy, takie jak katar i nadmiar śluzu, które o tej porze roku szczególnie się nasilają.

Widzisz w sobie te podobieństwa? Dużo masz w sobie z wiosny?

Jeśli tak, zapoznaj się z wiosennymi zaleceniami dla doshy Kapha, by lepiej o siebie zadbać i dobrze wejść w najbardziej kwitnącą porę roku.