A co Ty wiesz o swojej kupie?

Ajurweda dysponuje bogatą skrzynką narzędzi do diagnozowania chorób. Z ich pomocą można określić nierównowagę dosh, stadium zaawansowania choroby, jej charakter (uleczalna, czy nieuleczalna) oraz dobrać odpowiednie metody spowalniające rozwój choroby lub pomagające w powrocie do zdrowia.

Jedną z 8 metod diagnozowania, które koncentrują się m.in. na badaniu pulsu, moczu, języka, oczu, głosu, skóry i ogólnego wyglądu klienta/pacjenta jest badanie kału.

Będąc mamą małego dziecka, na pewno też jesteś ekspertką od jego kupy. Jej kolor, zapach, konsystencja nie mają przed Tobą tajemnic.

Jednak, co Ty wiesz o swojej kupie?

Czas poruszyć ten delikatny temat. Kupa prawdę Ci powie.

Czy np.

  • nie masz problemów trawiennych,
  • dobrze przyswajasz składniki odżywcze z pożywienia,
  • nie gromadzisz toksyn w ciele,
  • jesteś wystarczająco nawodniona,
  • itd.
Diagnoza zdrowia na podstawie kału

Zacznijmy od tego, jak według ajurwedy powinien wyglądać kał u osoby zdrowej.

Stolec osoby, która zachowuje równowagę organizmu, powinien przypominać dojrzałego banana (ok. nie zdziwię się, jak przez jakiś czas nie będziesz miała ochoty jeść bananów). Jest dobrze uformowany, brązowy, bezwonny i po wypróżnieniu unosi się na wodzie.

Jeśli tak wygląda Twoja kupa, a Ty czujesz się dobrze i dobrze  funkcjonujesz, nie musisz czytać dalej.

Zachęcam jednak do dalszej lektury, bo choć kupa to wstydliwy (dla niektórych) temat, to warto poznać go lepiej. Jeśli pewnego dnia zauważysz objawy, które za chwilę opiszę, szybciej wyciągniesz wnioski. Będziesz mogła w porę samodzielnie przedsięwziąć odpowiednie kroki lub zwrócić się o pomoc do konsultantki.

W ajurwedzie stolec jest traktowany jako istotny wskaźnik zdrowia. Jego cechy mogą dostarczyć informacji na temat ewentualnej nierównowagi w organizmie.

Jeśli Twoja kupa jest:

  • sucha, bobkowata, lekka, ma ciemny kolor, a wypróżnieniom towarzyszą zaparcia i nieregularność możesz być niemal pewna, że doświadczasz objawów podwyższonej Vaty.
  • uformowana, ale luźna, czasem nawet biegunkowa lub zupełnie wodnista, żółta, czasem podbarwiona krwią, zwykle z zapachem, który bywa dość uciążliwy, kilka razy w ciągu dnia, może to wskazywać na zaburzenia w obrębie Pitta.
  • biała, blada w odcieniu, uformowana, lepka lub pokryta śluzem, ciężka do tego stopnia, że tonie w toalecie, to informacja o podwyższonej doshy Kapha. 

*To tylko podstawowe informacje, które można wyczytać z kału. Jest ich znacznie więcej.

Co to znaczy, że dosha jest podwyższona?

Kiedy mówimy, że dosha jest podwyższona lub wytrącona z równowagi, oznacza to, że określona biologiczna siła (Vata, Pitta lub Kapha) jest nadmiernie aktywna lub osłabiona w stosunku do jej naturalnego stanu. Może to prowadzić do różnych dolegliwości zdrowotnych. Dlatego ważne jest utrzymanie równowagi między doshami. Można do tego dążyć prowadząc odpowiedni styl życia i stosując właściwą dietę.

Dlaczego analiza kału jest ważna?

Stan zdrowia organizmu można często odczytać z jego codziennych procesów fizjologicznych, takich właśnie jak np. wydalenie kału.

Analiza kału według zasad diagnostycznych stosowanych w ajurwedzie może pomóc w identyfikacji różnych problemów zdrowotnych. Jest przydatna w opracowaniu planu leczenia, który obejmuje m.in. zmiany w diecie, ziołowe leki oraz praktyki detoksykacji, w celu przywrócenia równowagi w organizmie.

Zawsze jednak warto mieć na uwadze, że diagnoza w ajurwedzie jest procesem kompleksowym, który wymaga uwzględnienia wielu czynników. Dla pełniejszego obrazu zdrowia, warto zatem przyjrzeć się także innym aspektom funkcjonowania organizmu.